Mieszkanie Plus: Najlepsze pomysły na Modelowy Dom Jednorodzinny
Pracownie Projektowe wyróżnienie

<<< powrót
  • URBA Architects Sp. z.o.o.
Skład zespołu:

KATEGORIA 1 – DOM SZEREGOWY

Domy w zabudowie szeregowej zostały zaprojektowane w prostym, podłużnym kształcie. Budynki są piętrowe, ze względu na wyższe ceny gruntów na terenach miast, mniejsza powierzchnia zabudowy uzasadnia wyższe koszty budowy. Charakterystyczny jest symetryczny, dwuspadowy dach, o kącie nachylenia połaci wynoszącym 45 stopni, pokrytym blachodachówką w kolorze grafitowym. Wejście znajduje się w ścianie szczytowej budynku.

Podział pomieszczeń wewnątrz umożliwia wydzielenie strefy dziennej i nocnej. Na parterze znajdują się pokój rodziców oraz salon połączony z kuchnią, na piętrze są 2 pokoje oraz wygodna łazienka z wanną.

KATEGORIA 2 – DOM BLIŹNIACZY

Projektowane domy w zabudowie bliźniaczej są inspirowane tradycyjną architekturą polskich wsi i miasteczek. Prosty, podłużny kształt budynków nawiązuje poprzez swoje proporcje do starych domostw, stodół i budynków gospodarczych. Budynki są parterowe, ze względu na niższe ceny gruntów na terenach gmin wiejskich, tańsze w budowie. Charakterystyczny jest symetryczny, dwuspadowy dach, o kącie nachylenia połaci wynoszącym 40 stopni, pokrytym blachodachówką w kolorze czerwonym. Wejście, nawiązując do historycznych zabudowań, znajduje się w dłuższej ścianie budynku.

Podział pomieszczeń wewnątrz umożliwia wydzielenie strefy dziennej i nocnej. Salon jest połączony z kuchnią i przez to doświetlony z trzech stron świata. W strefie nocnej znajdują się 3 sypialnie oraz wygodna łazienka z wanną. Przy wejściu znajduje się pomieszczenie gospodarcze, przeznaczone na kotłownię i pralnię.

KATEGORIA 3 – DOM WOLNOSTOJĄCY

Dom wolnostojący, przeznaczony dla terenów miejskich, został zaprojektowany w prostym, podłużnym kształcie. Budynek piętrowy, ze względu na wyższe ceny gruntów na terenach miast, mniejsza powierzchnia zabudowy uzasadnia wyższe koszty budowy. Charakterystyczny jest symetryczny, dwuspadowy dach, o kącie nachylenia połaci wynoszącym 45 stopni, pokrytym blachodachówką w kolorze grafitowym. Wejście znajduje się w ścianie szczytowej budynku.

Podział pomieszczeń wewnątrz umożliwia wydzielenie strefy dziennej i nocnej. Na parterze znajdują się pokój rodziców oraz salon, połączony z kuchnią i przez to doświetlony z trzech stron świata, na piętrze są 3 pokoje oraz wygodna łazienka z wanną.

KATEGORIA 4 – DOM WOLNOSTOJĄCY W GMIENIE WIEJSKIEJ

Projektowany dom jest inspirowany tradycyjną architekturą polskich wsi i miasteczek. Prosty, podłużny kształt budynku nawiązuje poprzez swoje proporcje do starych domostw, stodół i budynków gospodarczych. Budynek jest parterowy, ze względu na niższe ceny gruntów na terenach gmin wiejskich, tańszy w budowie. Charakterystyczny jest symetryczny, dwuspadowy dach, o kącie nachylenia połaci wynoszącym 40 stopni, pokrytym blacho - dachówką w kolorze czerwonym. Wejście, nawiązując do historycznych zabudowań, znajduje się w dłuższej ścianie budynku.

Podział pomieszczeń wewnątrz umożliwia wydzielenie strefy dziennej i nocnej, które można oddzielić i wymknąć drzwiami. Salon jest połączony z kuchnią i przez to doświetlony z trzech stron świata. W strefie nocnej znajdują się 3 pokoje oraz wygodna łazienka z wanną. Przy wejściu znajduje się pomieszczenie gospodarcze, przeznaczone na kotłownię i pralnię.

Architekturę wszystkich proponowanych domów cechuje:
• symetryczne rozmieszczenie okien i otworów drzwiowych, a także projektowanych w kalenicy budynków kominów,
• wyprowadzenie ścian szczytowych ponad połacie dachu,
• bezokapowy styk połaci dachu ze ścianami bocznymi.

Konstrukcja budynku składa się z następujących elementów:
• stopy fundamentowe – prefabrykowane, żelbetowe,
• ściany prefabrykowane gr. 35 cm (6 cm zewnętrzna warstwa żelbetowa konstrukcyjna, 27 cm izolacja termiczna – styropian, 2 cm – pustka powietrzna / podkonstrukcja z drewnianych łat- rozstaw co 60 cm do montażu płyt g.k.), wskaźnik izolacji termicznej U = 0,12 W / m2K,
• konstrukcja dachu – wiązary prefabrykowane drewniane (świerk) – klasa drewna C 24, zabezpieczone impregnatem Fobos,
• pokrycie dachu – blacho – dachówka,
• rynny i rury spustowe – PVC „Marley”,
• kominy wentylacyjne / dymowe / spalinowe – systemowe „Jawar”,
• ścianki działowe, wykonane z płyt gipsowo – kartonowych (gr. 12 mm) na podkonstrukcja aluminiowej,
• stolarka okienna – np. Profil Veka 6 komorowe Softline, w standardzie tripleksy trzyszybowe, ciepły montaż – fabrycznie wykonana opaska wokół otworu okiennego (styropian XPS 3,5 x 4,5 cm),
• stolarka drzwiowa - drzwi wejściowe do domu – np. KMT Plus 54 „90”,
• ogrzewanie grzejnikami ściennymi,
• wentylacja mechaniczna wraz z rekuperacją.

Wnętrza domów zaaranżowane zostały z zastosowaniem lekkich ścianek działowych, wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, co umożliwia dokonywanie zmian układu oraz aranżacji pomieszczeń przez późniejszych użytkowników.

Na wysoką efektywność energetyczną domu wpływa zwartość jego bryły oraz ściany o wysokim wskaźniku izolacji termicznej, a także zastosowanie instalacji wentylacji mechanicznej wraz z rekuperacją.

Domy zaprojektowano w technologii prefabrykowanej, którą cechuje:
• precyzja wykonania elementów + wysoka jakość montażu (wszystkie elementy wykonane są w warunkach fabrycznych – stała kontrola jakości),
• energooszczędność – ocieplenie ścian (od 22 cm), ciepły montaż okien (standard – okna 3 szybowe), brak mostków termicznych = niskie koszty ogrzewania, zapotrzebowanie energii poniżej 40 kWh/m²/rok),
• krótki czas montażu – ograniczenie do niezbędnego minimum zakresu prac na placu budowy,
• możliwość realizacji całości prac (od prac ziemnych do stanu surowego zamkniętego) przez jedną ekipę budowlaną,
• brak konieczności magazynowania wielu elementów na placu budowy – montaż „z marszu”.
RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl