Konkurs architektoniczno – urbanistyczny na zagospodarowanie terenów nasypów kolejowych w rejonie ulicy Bałtyckiej w Rudzie Śląskiej
Wyróżnienie

<<< powrót
  • arch. Andrzej Duda z zespołem
Skład zespołu:
  • arch. Andrzej Duda  
  • Karolina Grzesista  
  • Zuzanna Szmatłoch  
  • Angelika Woźniak  
  • Marcin Woźnica  
  • Michał Wachura 

Idea projektu „Ikona Rudy Śląskiej” wyłoniła się z próby odpowiedzi na oczekiwania inwestorów oraz miasta. Są nimi: wzmocnienie potencjału inwestycyjnego okolicy, podniesienie rangi dzielnicy oraz miasta w skali kraju, a także dobra komunikacja działki z centrum Rudy Śląskiej. Projektowaną przestrzeń podzieliliśmy na trzy strefy. Mogą być one budowane etapowo. Każda ze stref ma swój unikalny charakter i każda z nich spełnia inne oczekiwania społeczeństwa.

Strefa A

Wykorzystując dojazd nowej drogi tworzymy kompleks czterech wolnostojących budynków biurowych. Pojedynczy budynek składa się z parkingu podziemnego oraz nadziemnego, zadaszonej podcieniem strefy wejściowej z dostępem do małej kawiarni, a także lobby wejściowego i z kilku pięter biurowych w stylu open Office. Każda z potencjalnych firm może aranżować biuro na własne potrzeby. W najwyższej kondygnacji każdego z budynków znajduje się duży, otwarty taras, strefa odpoczynku w pracy oraz duża sala konferencyjna z atrakcyjnym widokiem.

Strefa B

Bazar małych usług, który łączy tradycyjne targowisko z małymi stanowiskami gastronomicznymi i usługowymi. Zaprojektowaliśmy szereg małych przestrzeni handlowych o podstawowej jednostce podziału 6m2, którą w razie potrzeby można rozbudować o sąsiednie stanowisko. Dodatkowo wyznaczone zostały przestrzenie na supermarket, kawiarnie i restauracje.

Strefa C

W ostatniej strefie zaprojektowaliśmy architekturę mieszkaniową. Oparta jest ona na trzech typologiach mieszkań. Pierwszy rodzaj mieszkania to kawalerka na 30m2. Drugi - mieszkanie dwupokojowe na 60m2. Trzeci typ to dwupoziomowe mieszkanie na 120m2 . Mieszkania tego typu mają dostęp do ogrodów znajdujących się na dachu.

Zależało nam by Inwestorzy, którzy powierzyli nam to niesamowicie trudne zadanie otrzymali w zamian przestrzeń, która kształtuje się elastycznie i niezależnie od naszych wyobrażeń, sytuacji rynkowej oraz warunków ekonomicznych, tak by mogli na niej efektownie zarobić. Chcieliśmy aby nasz projekt, urbanistyką oraz architekturą przyciągnął potencjalnych mieszkańców oraz właścicieli firm po to by ożywić uśpioną część Rudy śląskiej i wzmocnić potencjał miasta.

By szerzej zapoznać się z naszym projektem zapraszamy do lektury naszego katalogu oraz obejrzenia animacji, która obrazuje proces powstawania projektu.

https://issuu.com/woznicaofficial/docs/ksi_c4_85_c5_bceczka_20a3 - katalog

https://www.youtube.com/watch?v=j_4myYyPFG8 - animacja

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl