Konkurs architektoniczno – urbanistyczny na zagospodarowanie terenów nasypów kolejowych w rejonie ulicy Bałtyckiej w Rudzie ¦l±skiej
I nagroda równorzędna

<<< powrót
  • arch. Piotr Bu¶ko z zespołem
Skład zespołu:
  • arch. Piotr Bu¶ko  
  • Anna Pachnik  
  • Elżbieta Latusek  
  • Agata Tomczyk  
  • Artur Tomczyk 

Na styku” to projekt zagospodarowania działki łączącej dwa centralne miasta metropolii - Rudę Śląską i Chorzów. Koncepcja opiera się na wnioskach z analiz terenu.

Obszar jest dobrze skomunikowany oraz leży blisko autostrady A4 i Drogowej Trasy Średnicowej. Dzięki temu położeniu jest miejscem dobrym dla podejmowania działalności usługowej. Zaprojektowanie biurowców w pobliżu głównej drogi komunikującej obszar z miastem tworzy z nich bufor dla bardziej prywatnej strefy mieszkaniowej. Dzielnica usługowa została wzbogacona o żłobek. Analiza obiektów edukacyjnych pokazała, że w okolicy brakuje placówek tego typu, a zapotrzebowanie na nie rośnie w obecnych czasach.

Zabudowa mieszkaniowa jedno i wielorodzinna zaprojektowana na pozostałej części terenu pozwoli uniknąć procesu gentryfikacji, czyli gwałtownej zmiany charakteru dzielnicy. Zróżnicowanie wielkościowe i funkcjonalne budynków zwiększa grupę docelową osób mieszkających na terenie. Zabudowa wielorodzinna o małej ilości kondygnacji złagodzi skalę chorzowskich blokowisk. Domy szeregowe posiadać będą wyjątkowi szerokie działki, co zwiększy komfort ich użytkowania. Luksusowe domy jednorodzinne usytuowanie na schodzącej w dół skarpie przeznaczone będą dla osób ceniących swoją prywatność.

Całość kompleksu dopełni przestrzeń zielona z niewielkim budynkiem kulturowym. Do jej zagospodarowania wykorzystane zostaną istniejące nasypy kolejowe. Na specjalnych platformach znajdować się będą urządzenia wspierające rozwój intelektualny oraz fizyczny.

Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy zakłada realizację budynków jednorodzinnych i szeregowych, biurowców, żłobka oraz przestrzeni rekreacyjnej. Kolejny etap zakłada wykupienie pozostałej części terenu i wybudowanie budynków wielorodzinnych oraz obiektu kulturowego.

Głównym celem projektu było połączenie społeczności Rudy Śląskiej oraz Chorzowa. Zaprojektowany teren stanie się atrakcyjnym miejscem do pracy, do mieszkania oraz do spotkań i spędzania wolnego czasu.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl