Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku Przedszkola Samorządowego w Mroczeniu
I nagroda

<<< powrót
  • studioWarsztat
Skład zespołu:

Przedszkole zaprojektowane zostało, jako jednokondygnacyjne, wysokoenergooszczędne, w kształcie 2 przenikających się pod kątem prostym prostokątów, zaakcentowanych w bryle dwoma dwuspadowymi, symetrycznymi dachami, połączonymi dachem płaskim.

Główne wejście do budynku zaprojektowano od strony zachodniej, natomiast wejście dla obsługi i wjazd techniczny północy.

Opis rozwiązań funkcjonalnych

Wydzielono 4 niezależne od siebie strefy funkcjonalne na terenie opracowania: zewnętrzny plac zabaw dostępny dla przedszkolaków - dostęp bezpośrednio z sal zajęć oraz z sali wielofunkcyjnej poprzez teren zielony/zabawowy przynależny wyłącznie dla przedszkolaków); autonomiczna strefa zaopatrzeniowa i dostawców – część techniczna przedszkola zlokalizowana w północnej części działki (najmniej wartościowej dla przedszkolaków), z wydzielonymi miejscami postojowymi np. dla firmy cateringowej i pracowników przedszkola; strefa publiczna, reprezentacyjna; strefa zabawowa, ogródków badawczych, przeznaczona wyłącznie dla przedszkolaków, ich rekreacji na świeżym powietrzu, gdzie dzieci mogą poznawać empirycznie naturę.

Na terenie opracowania zachowano w całości istniejącą zieleń wysoką oraz zaproponowano dodatkowe nasadzenia w strefie technicznej oraz reprezentacyjnej-wejściowej.

Działkę w przeważającej części przewidziano jako biologicznie czynną. Zminimalizowana została w ten sposób ingerencja w przyrodę do minimum, zapewniając dzieciom jak najwięcej kontaktu z naturą. Dzięki temu projektowany budynek przedszkola szybko wtopi się w otaczający krajobraz. W strefie przeznaczonej wyłącznie dla przedszkolaków przewidziano również ogródek doświadczalny, gdzie dzieci uczyć się będą o uprawie owoców i warzyw oraz budki lęgowe, karmniki i łąkę kwietną oraz ogródek paleontologiczny, do odkrywania zakopanych w piasku skarbów.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl