Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce wraz z parkingiem.
I Nagroda

<<< powrót
 • Bulanda Mucha ARCHITEKCI sp. z o.o.
Skład zespołu:
 • arch. Andrzej Bulanda SARP, MOIA  
 • arch. Włodzimierz Mucha SARP, MOIA  
 • arch. Jacek Chyrosz SARP, MOIA  
 • arch. Jan Mazur SARP,  
 •  
 • arch. Maciej Kaufman  
 • arch. Marcin Maraszek  
 • arch. Daniel Martinez Garcia  
 • arch. Ewa Sokołowska  
 • arch. Piotr Steckiewicz  
 •  
 • http://www.bimarch.pl 

1. Opis koncepcji budynku Centrum Edukacyjno-Muzealnego wraz z parkingiem oraz koncepcja połączenia z zespołem pałacowo- parkowym.

Kazimierz Pułaski jest dla świata Bohaterem Światowym, dla Polski - Polskim Bohaterem. Dla świata była wojna - walka Stanów Zjednoczonych o niepodległość, dla Polski - walka o niepodległość Polski. Wspominając postać Kazimierza Pułaskiego i Konfederację Barską, nie sposób nie wspomnieć postaci Piotra Wysockiego i Nocy Listopadowej. Intencją naszą jest, aby miejsce to łączyło problematykę polską i światową.

Elementem łączącym budynek Centrum Edukacyjno-Muzealne z Zespołem Pałacowym jest teren zielony na którym przewiduje się elementy ekspozycji zewnętrznej jak i organizowanie aranżacji historycznych. (m. in. światło i dźwięk) Teren ten będzie wchodził w program zwiedzania. (TRASA 1, 2,3)

Układ kompozycji oparto na pozostawieniu geometrii starego budynku "gospodarczego" i nowego budynku z programem ogólnodostępnym (sala konferencyjna, sala wystawowa, biblioteka). Oba budynki spięte są łącznikiem, w którym zlokalizowano główne wejście do do Centrum Edukacyjnego-Muzealnego oraz komunikację pionową (klatka schodowa, dźwig towarowo-osobowy).


2. Opis rozwiązań konstrukcyjno materiałowych budynku i parkingu

Budynek "Gospodarczy" (istniejący):

Przewiduje się jego zburzenie i odtworzenie z podpiwniczeniem i dwoma kondygnacjami nadziemnymi. Piwnice - ściany żelbetowe z izolacją wodochronną, stropy żelbetowe wylewane lub z elementów gęstożebrowych, prefabrykowanych. Dach w konstrukcji drewnianej kryty blachą. Ściany wewnętrzne z cegły ceramiczne i GK. Klatka schodowa i szyb dźwigowy, żelbetowy. Tynki wapienno-cementowym. Podłogi z desek dębowych. Okna i drzwi drewniane. Ściany zewnętrzne warstwowe docieplone. Budynek wyposażony w instalacje sanitarne i elektryczne oraz częściowo w klimatyzacje
wszystkie pomieszczenia posiadają wentylację.
Budynek Ogólnodostępny:

Częściowo podpiwniczony z antresolą. Podpiwniczenie jak w budynku gospodarczym. Konstrukcja żelbetowa - szkieletowa z wypełnieniem ścian cegłą ceramiczną. Stropy żelbetowe wylewane lub gęstożebrowe prefabrykowane. Dach - konstrukcja drewniana słupkowa stojąca na płycie stropowej. Pokrycie blachą. Ściany wewnętrzne z cegły ceramicznej, tynk wapienno-cementowy. Ściany zewnętrzne warstwowe. Stolarka okienna stalowa. Posadzki z desek dębowych. Budynek wyposażony w instalacje sanitarne i elektryczne oraz częściowo w klimatyzację. Wszystkie pomieszczenia posiadaj wentylacje.

Łącznik:

Konstrukcja stalowa: ściany i dach z elementów szklanych. Antresola konstrukcja żelbetowa. Posadzki w łączniku w poziomie parteru – kamienne.

Parking:

Parkingi na samochody osobowe (16 miejsc parkingowych + 1 miejsce dla osób niepełnosprawnych) oraz miejsca postojowe na dwa autobusy. Nawierzchnia parkingu z rastrów ekologicznych.


3. Opis koncepcji w zakresie instalacji i infrastruktury technicznej.

kanalizacja
Budynek będzie podłączony do istniejącej na terenie instalacji sanitarnej wody deszczowe z połaci dachowych odprowadzone na powierzchnie biologicznie czynne

woda
Pobór wody z istniejącej instalacji na terenie. Projektuje się dodatkowo hydrant zewnętrzny.

centralne ogrzewanie
Projektuje się system centralnego ogrzewania wspierany przez

system solarny
Baterie słoneczne zlokalizowano na dachu centrum.

instalacje elektryczne
Instalacje oświetlenia, obsługi urządzeń elektrycznych oraz siły, instalacji niskoprądowych, p.poż, antywłamaniowa, monitoringu, instalację odgromową, oświetlenia terenu i nocnej iluminacji budynku.

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl