Temat: Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno – urbanistycznej Muzeum Sztuki Współczesnej na terenach tak zwanej "Fabryki Schindlera" w Krakowie
Lokalizacja: Kraków
Rozstrzygnięcie konkursu: 2007-06-05
Organizator: Gmina Miejska Kraków

<<< powrót

I nagroda

  • Grupa Projektowa Claudio Nardi, Leonardo Maria Proli

Uzasadnienie:

Nagrodę przyznano za harmonijne, szanujące emocjonalne i historyczne walory „Fabryki Schindlera”, wpisanie się Muzeum Sztuki Współczesnej w zastaną tkankę.

Cechą potraktowaną jako walor pracy jest stosowanie skromnych i sprawdzonych środków przestrzennych, ale dających różnorodność w odbiorze. Wartością rozwiązań powierzchni ekspozycji jest ich czytelny i wygodny dla zmiennych funkcji Muzeum układ oraz właściwe powiązanie z funkcjami towarzyszącymi. Szczególną wartością jest przestrzenno-funkcjonalne rozwiązanie zachodniego, dobudowanego skrzydła ekspozycji, o dwupoziomowych przestrzeniach, zwiększających czytelność i wzajemny kontakt ekspozycji. Pozytywem jest wynikająca z rozwiązania przestrzeni obiektu jego ekonomiczność.

Prawidłowa słusznie zastosowana idea wykorzystania struktury istniejących hal fabryki, powinna, w miarę możliwości funkcjonalnych, zmierzać w dalszych opracowaniach do jeszcze większego zachowania substancji istniejącej, a nie tylko struktury konstrukcyjnej oraz do wprowadzenia najwyższego standardu materiałowego.

Koncepcja górno-bocznego i szczytowego doświetlenia naturalnego ekspozycji, powinna zostać uzupełniona koniecznym systemem przesłaniania, co zwiększy elastyczność i uniwersalność ekspozycji.

Praca daje możliwość, uznaną przez Sąd Konkursowy za pozytyw, obsłużenia zespołu Muzeum równorzędnie od strony przyszłego pasażu (od północy terenu). Proponowane rozwiązanie rejonu głównego wejścia do Muzeum może być wzmacniane z punktu widzenia jego identyfikacji w stosunku do wejścia do „Muzeum Miejsca”.

II nagroda

  • Zvi Hecker Architect

Uzasadnienie:
Pracę nagrodzono za oryginalne rozwiązanie współistnienia Muzeum Sztuki i tak zwanego Muzeum Miejsca a także za aranżację strefy wejściowej, wymuszającej szerszy zakres rewitalizacji krakowskiego Zabłocia.
Zaprojektowany dynamiczny i pełen ekspresji znak nowej funkcji, daje jednocześnie skomplikowaną przestrzeń wystawową. Projekt jest technologicznie trudny w realizacji i może być kosztowny w eksploatacji, zmienia także wartość, charakter i nastrój miejsca.

wyróżnienie równorzędne

  • IMB Asymetria

Uzasadnienie:
Za wyrazistą próbę wpisania projektowanego „miejsca” w zaproponowany nowy porządek kwartału krakowskiego Zabłocia.
Wątpliwość budzi charakter przestrzeni ekspozycyjnych oraz sposób połączenia adaptowanych budynków z wprowadzaną nową kubaturą.

wyróżnienie równorzędne

  • Inżynierowie i Doradcy Sp. z o.o.

wyróżnienie równorzędne

  • Dömges Architekten AG, Architektur und Stadtplanung

Uzasadnienie:
Za poszukiwanie indywidualnej formy struktury przekrycia i głównej bryły obiektu oraz za propozycję różnorodnej aranżacji przestrzeni wnętrza.

projekt konkursowy

  • GRUPA 5 Architekci
  • ALA Architects Ltd

Fotoreportaż z ogłoszenia wyników w Galerii Sztuki Współczesnej

RONET - Zbigniew Filipek Biuro: 32-020 Wieliczka, ul. Zacisze 16, NIP: 677-133-92-83,
Konto bankowe: BANK PEKAO SA 03 1240 1431 1111 0010 2980 4734, tel: 608 835 030,
e-mail: ronet@ronet.pl, poczta@ronet.pl